Parsiyel Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Kelime anlamı olarak tüm olmayan, parça anlamına gelen parsiyel taşımacılık, sunduğu esnek ve hızlı çözümlerle birlikte lojistik sektöründe sıklıkla kullanılan ve denizyolu, havayolu & karayolu taşıma modlarıyla entegre olma avantajıyla tercih edilen bir lojistik yöntemdir. Parsiyel taşımacılık yönteminde, birden fazla göndericiye ait olan ürünler aynı taşıma aracı (konteyner, uçak, tır, kamyon, kamyonet veya vagon) içinde taşınmaktadır.

Parsiyel taşımacılık, alıcıları farklı olan yüklerin, konteyneri veya diğer taşıma aracını doldurmadığı durumlarda kullanılır. Bu yöntemle, aynı güzergah üzerinde teslim edilmesi planlanan ve birbirinden farklı müşterilere ait eşya, ürün ya da yükler aynı taşıma aracına yüklenir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sıklıkla tercih edilen bu taşımacılık türünde, sektörün öncülerinden Globelink Ünimar ile çalışarak hızlı, güvenilir ve esnek lojistik çözümlerden faydalanabilirsiniz. Parsiyel lojistik servislerinin sunduğu temel avantajlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Fiyatlandırma yalnızca yükün kapladığı alan dikkate alınarak hesaplanır. Böylece nispeten daha düşük navlun ücreti ile gönderim yapılabilir.
 • Teslim tarihi konusunda müşterilerin veya alıcıların taleplerine göre düzenleme yapılabilir.
 • Denizyolu, havayolu ve karayolu ile entegre olabilir.
 • Aynı güzergaha üzerindeki yükler aynı araca yüklendiği için zaman tasarrufu yapılabilir.
 • Rota planlaması ile bekleme süresini en aza indirerek zamanında teslimat sağlanır
 • Globelink Ünimar’ın sunduğu Key Account Yönetim sistemi ile lojistik sürecinin raporlanması sağlanarak güncel bilgi akışı sunulur.

Denizyolu Parsiyel Taşımacılık Fiyatları

Parsiyel eşya taşımacılığı yapılırken en sık tercih edilen modlardan biri denizyolu taşımacılığıdır. Bu taşımacılık alternatifi ile farklı müşterilere ait olan yükler, aynı konteynerlere yüklenerek gemiler ile istenilen noktalara taşınır. Aynı anda çok miktarda yükün taşınmasına olanak sağlayan denizyolu taşımacılığı, parsiyel taşımacılık konusunda da firmalara avantajlar sunmaktadır. Navlun olarak da bilinen taşımacılık fiyatları hesaplanırken şu faktörler göz önünde bulundurulur:

 • Yükün hacmini ifade eden metreküp, yükün konteyner ya da gemide kapladığı alandır. Yükün kapladığı alana bağlı olarak navlun fiyatı değişiklik gösterir.
 • Yükün konteyner tabanında kapladığı alan, yani yükleme metrekaresi de hesaplama yaparken değerlendirilir. Tabandan tavana kadar yük için ayrılan yere göre fiyat hesaplaması yapılır.

Parsiyel lojistik hizmetleri, sunduğu maliyet avantajı ile sıklıkla tercih edilirken denizyolu taşımacılığının operasyonel esnekliği ile dünyanın dört bir yanına hizmet sunar.

Havayolu Parsiyel Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılık hizmetlerinden faydalanmak isteyen firmaların tercih edebilecekleri alternatiflerden bir diğer yöntem havayolu taşımacılığıdır. Özellikle zaman hassasiyetine sahip ürünlerin gönderiminde havayolu parsiyel yük taşımacılığı tercih edilerek düşük maliyet ve yüksek hızlı teslimat avantajından faydalanabilirsiniz. Dünya ticaretinde öneme sahip tüm havaalanlarına hizmet sunan Globelink Ünimar, havayolu taşımacılığının hız, güvenilirlik ve esneklik avantajını kullanarak müşterilerinin ithalat ve ihracat ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.

Karayolu Parsiyel Taşımacılığını Kimler Tercih Etmelidir?

Karayolu taşımacılığı ile parsiyel taşımacılığın avantajlarını bir araya getiren karayolu parsiyel taşımacılığı, özellikle kapıdan kapıya teslimat sağlamak isteyen firmalar tarafından tercih edilir. Bu taşımacılık yöntemi, karayolunda kullanılan taşıma araçları ile gerçekleştirilen transferlerde, taşıma aracında birden fazla firmaya ait yükün bulunması şeklinde tanımlanabilir.

Geniş karayolu altyapısı ile birlikte gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı gönderimlerde tercih edilen bu yöntemle dilerseniz farklı taşıma modlarını birleştirerek, hızlı servis avantajından da faydalanabilirsiniz. Böylece bir limana veya havalimanına gelen ürünlerinizi dilerseniz karayolu parsiyel taşımacılıkla istediğiniz bir lokasyona ulaştırabilir veya tersi rotayı kullanarak karayolu transferiyle ürünlerinizi limana ya da havalimanına ulaştırabilirsiniz. Özellikle yakın mesafeye kapıdan kapıya teslim yapmak isteyen firmalar, karayolu taşımacılığını sık sık kullanır. Yükleriniz bir taşıma aracını doldurmasa da parsiyel sevkiyat yönteminden faydalanarak istediğiniz noktalara gönderim sağlayabilirsiniz.

Globelink Ünimar, alanında uzman operasyon ekibi ile tüm parsiyel lojistik süreçlerinizi planlayarak sürecin en doğru şekilde ilerlemesine destek olur. Parsiyel taşımacılık fiyatları için hemen teklif alabilir, Globelink Ünimar güvencesi ile lojistik işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre