Globelink Ünimar İhracat Servisleriyle Büyüyor

Bozulabilir kargo genel olarak taşınması sırasında bazı özel şartlara dikkat edilmesi gereken yükleri ifade eden bir kavramdır. Buna göre statüleri ulusal ve uluslararası şartlara bağlanmış olan bu yüklerin taşınması sırasında olmazsa olmaz bazı özellikler sağlanmalıdır.

 

Bozulabilir yük söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli şartlar sıcaklık, nem ve paketleme özellikleridir. Her ürünün taşınması gereken sıcaklık ve nem değerleri değişiklik gösterebilir. Bu ürünlerin taşınması gerekli şartları sağlayabilecek özel araçlarla ve paketlemeler ile yapılmaktadır.

 

Hangi Ürünler Bozulabilir Kargo Taşımacılığı Kapsamına Girmektedir?

Bozulabilir kargo taşımacılığı denildiğinde ilk akla gelen ürünler meyve, sebze gibi çabuk bozulabilen ürünlerdir. Bu tarz besinlerin belli bir sıcaklık değerinde ve nem oranında taşınmaları gerekir. Aksi durumda bozulmaları çabuk gerçekleşir.

 

Bunun yanında dondurulmuş gıdaların sevkiyatı da bozulabilir kargo taşımacılığı kapsamında değerlendirilmektedir. Bu tarz gıdalar da özel araçlarda ideal sıcaklıklarda taşınmalıdır. Aksi durumda çözülme gerçekleşebilir. Bu da gıdanın özelliğini kaybetmesine neden olarak insan sağlığı için tehlike oluşturabilir.

 

Bozulabilir yük denildiğinde en çok dikkat edilmesi gereken yük tiplerinden birisi de ilaçlardır. İlaçların belli bir sıcaklık değerinde ve nem oranında saklanmaları gerekir. Aksi durumda içlerinde bulunan bazı kimyasal maddeler reaksiyona girerek insan sağlığı için tehlikeli etkilere neden olabilir.

 

Bunun önüne geçmek için yasa ve yönetmeliklerde öngörülen değerlere uygun araçlarda ve koşullarda sevk edilmeleri gerekir.

 

Bozulabilir Kargo Taşımacılığında Paketlemenin Önemi

Bozulabilir kargo kapsamına giren ürünlerin saklama koşulları kadar paketlemeleri de büyük önem taşımaktadır. Paketlemeleri eksik ya da yanlış yapılan bozulabilir yükler doğru sıcaklık ya da nem değerlerinde taşınsalar bile bozulabilirler.

 

Özellikle hava ile temas neticesinde tazeliğini kaybetmesine neden olan besin maddeleri bu kapsamda değerlendirilebilir. Bozulabilir yiyeceklerin doğru paketlenmeden taşınması büyük maddi kayıplara neden olabilir.

 

Ayrıca birçok ilacın güneş ya da hava ile temas etmemesi oldukça önemlidir. Kimyasal yapıları oldukça çeşitli maddelerden oluşan bazı ilaçlar gün ışığı ile temas etmesi halinde kimyasal reaksiyona uğrayabilir.

 

Böyle bir durumda yapısı değişen ve özelliğini kaybeden ilaçlar çok büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Böyle bir durumun önüne geçmek adına taşınan yükün türüne göre öngörülen paketleme standartlarına uyulmalıdır.

 

Ambalajlanması sıkıntılı ya da eksik olan ürünler hakkında tutanak tutularak yetkili merciler bilgilendirilmelidir.

 

Bozulabilir Kargo Taşımacılığında Belgelendirme Süreci

Sevkiyatı yapılan bozulabilir yük hakkında doldurulması ve uyulması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgede taşınan yükün cinsi, öngörülen taşıma süresi, taşınan aracın özellikleri ve yükün hangi sıcaklık ve nem değerlerinde taşınması gerektiği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

 

Taşıma talimatları da denilen bu belge bir nevi yol haritasıdır. Ürünün öngörülen özelliklere göre taşınabilmesini sağlayan bir kontrol listesidir. Yine aynı şekilde bozulabilir yüklerin paketlenmesi ile ilgili de bir belgelendirme yapılmaktadır.

 

Bu belgede ürünün türü ve kullanılan paketlemenin özellikleri yer almaktadır. Ürünlerin standartlara uygun malzemeler ile paketlenmiş olması gerekir. Aksi durumda taşımacılık kurallarına uyulmamış olur.

 

Bozulabilir kargo taşımacılığında kullanılan bir diğer belgelendirme türü de gümrük belgeleridir. Gümrük belgeleri ürünlerin ne zaman nereden giriş ve çıkış yaptığının tespit edilmesi için gereklidir. Bu belge ürünlerin zamanında sevkiyatının yapılması açısından önemlidir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre