Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına ulaştırılması gereken bozulabilir kargolar, lojistikte hızın oldukça önemli olduğu operasyonların başında gelmektedir. Etkin taşıma teknikleri ve teknolojik gelişmeler ile birlikte üretilen yeni çözümler ile birlikte ürünlerin ilk günkü tazelikleri ile birlikte istenilen her noktaya ulaştırılması mümkün hale gelir. 

Perishable Kargo Nedir?

Perishable cargo olarak da bilinen bozulabilir kargolar, en genel tanımı ile uygun şartlarda saklanmaması ya da taşınmaması ve nem ve ısı gibi çevresel şartlara maruz kalması durumunda bozulabilen ürünleri kapsamaktadır. Perishable kargolar, özellikle kısa süre içinde varış noktasına teslim edilmesi gereken öncelikli kargolar arasında yer almaktadır. Bozulabilir kargo sınıfına giren ürünlerin lojistik operasyonlar sırasında ulusal ve uluslararası standartlara uygun şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Bozulabilir ürünler, gerekli planlamalar dahilinde tüm taşıma modları ile birlikte taşınabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ürünlerin en kısa sürede varış noktasına ulaşmasının sağlanmasıdır.

Lojistik operasyonları dikkate alındığında en hassas ve en ciddi operasyonlardan biri de bozulabilir kargo sınıfına giren ürün operasyonlarıdır. Operasyona konu olan ürünün kendi özelliklerine uygun saklama koşullarına bağlı kalacak şekilde teslim edilmesini kapsayan süreç, bozulabilir kargo taşıma süreci olarak ifade edilebilir. Bazı ürünler, sahip oldukları yapı nedeniyle hassas nem ve ısı kontrolü gerektirir. Bu nedenle, ürünlerin belli bir ısı değerinde sabit kalabilmesi ve uygun iklim koşullarında güvenle taşınabilmesi adına bozulabilir kargo taşımacılığı faaliyetlerine gereksinim vardır. Perishable kargo taşımacılığı nedir sorusuna kısaca bu şekilde cevap verilebilir. 

Bozulabilir Kargo Taşımacılığı Ürünleri Nelerdir?

Bozulabilir kargo taşımacılığı hizmetlerine dahil olan ürünler bulundukları ortamın iklim koşullarından, mevsimsel şartlardan, nemden ve ısıdan doğrudan etkilenen ürünlerdir. Bulunduğu ortamın çevresel faktörleri de bozulabilir ürünleri etkilemektedir. Bu sınıfa giren ürünlerin taşıma kapları standartlara uygun olmazsa ürünler üzerinde bozulma, çürüme ve kalite kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar ürünlerin ziyan olmasına neden olacağı için gerekli önlemleri alınması oldukça önemlidir.

Dondurulmuş ürünler, çiçekler, bitkiler, çeşitli gıda ürünleri, taze sebze ve meyveler, dondurulmuş taze et ve et ürünleri, taze veya dondurulmuş balıklar, yumurta gibi ürünler perishable kargo taşımacılığı kapsamına giren ürünler arasında yer almaktadır. Bu sınıfta bulunan ürünlerin her birinin ayrı ayrı korunması gereken bir ısı değeri olduğu unutulmamalıdır. Lojistik süreçlere konu olan ürünlerin korunacağı ısı değerinin teslim noktasına varana kadar değişiklik göstermemesi gerekmektedir. Bu nedenle bozulabilir kargo taşımacılığı için Globelink Ünimar’ın alanında uzman operasyon ekibi ile öncüleri arasında yer aldığı bozulabilir kargo taşımacılığı hizmeti veren firmalarla çalışabilirsiniz. 

Bozulabilir Kargo Taşımacılığında Hangi Önlemler Alınır?

Perishable kargo taşımacılığı hizmetleri kapsamına dahil olan ürünlerin varış noktasına kadar niteliklerinin korunması oldukça önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte bozulabilir ürünlerinizi ister havayolu, ister karayolu, isterseniz de denizyolu aracılığı ile gönderebilirsiniz. Bu noktada önemli olan ürünlerin teslim alındığı andan itibaren uluslararası standartlara uygun olarak depolanması, paketlenmesi, ambalajlanması ve taşınması için gerekli önlemlerin alınmasıdır.

Karayolu aracılığıyla gerçekleştirilen perishable kargo operasyonlarında iklimlendirme özelliğine sahip olan frigorifik araçlar tercih edilmektedir. Taşıma modu denizyolu olduğunda ise soğutuculu konteyner olarak bilinen reefer konteynerler kullanılmaktadır. Tercih edilen taşıma modu havayolu olduğunda ise bu konuda ortam şartlarına maruz kalmayı önlemek amacıyla uygun paketleme yapılır ve taşıma kabı kullanılır. Ayrıca buna ek olarak aynı amaçla aktif sıcaklık ve nem kontrolü de yapılır. Soğutmalı odalar ve dondurucular da bozulabilir ürünlerin depolanması aşamasında kullanılır. 

advanced divider
PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence