Denizyolu Taşımacılığı ile Başarılı Bir Operasyon Nasıl Yapılır?

Denizyolu taşımacılığı, gerek ulusal gerekse de uluslararası ticarette ürünlerin varış noktalarına sevkiyatı için en çok tercih edilen taşımacılık modları arasında yer almaktadır. Uluslararası denizyolu taşımacılığı farklı ülkelerden ithalat ve ihracat işlemleri için bir çok avantaj sunarken başarılı bir operasyon için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır.

Doğru Taşımacılık Türünü Seçin

Denizyolu taşımacılığı türleri kendi içinde birden fazla kategoriye ayrılabilmektedir. Bu kategoriler en genel şekliyle şu şekilde sıralanabilir: tanker taşımacılığı, Ro-Ro taşımacılığı, entegre taşımacılık, konteyner taşımacılığı ve dökme yük taşımacılığı. Bu taşıma türlerinin her biri farklı özelliklere sahip olduğundan ürünlerin taşınması konusunda farklı avantajlar sunarlar. Taşınılacak ürünlerin özelliklerine bağlı olarak sevkiyat konusunda en doğru tür seçilmelidir. Ürün özellikleri, yükleme ve varış noktaları, coğrafi koşullarının elverişliliği gibi çeşitli etmenler değerlendirilerek en uygun yöntem seçilebilir. Özellikleri bakımından birbirinden ayrılan bu taşımacılık türleri, kullanılan araçların da seçiminde etkilidir. Örneğin bozulabilir gıdaların sevkiyatı gerçekleştirilecekse iklimlendirme özelliğine sahip reefer konteynerlerin kullanımı doğru bir tercih olacaktır.

Yerel ve Uluslararası Prosedürlere Dikkat Edin

Lojistik süreçlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için hem ulusal hem de uluslararası prosedürlere uygun hareket edilmesi gerekir. İthalat ve ihracat operasyonlarının gerçekleşmesi için bazı belgelerin hazırlanması gerekir. Bu belgeler arasında fatura, çeki listesi, konşimento, ATR, Dahilde İşleme İzin Belgesi gibi birçok farklı belge bulunmaktadır. Bu süreçler operasyonun sorunsuz tamamlanması açısından çok önemli olduğu için Globelink Ünimar’ın öncüleri arasında yer aldığı denizyolu taşımacılığı lojistik firmaları ile çalışmak birçok avantaj sağlayacaktır.

Profesyonel Bir Ekiple Çalışın

Farklı aşamalardan oluşan denizyolu taşımacılığı ile ithalat ve ihracat işlemleri yapılırken ürünlerin durumunu ile ilgili bilgi sahibi olmak ve süreçleri yakından takip etmek büyük önem taşımaktadır. Örneğin operasyon gerçekleştirilmeden önce teslim süresi, ürünlerin saklanma özellikleri, hangi koşullarda teslim edileceği gibi pek çok detay bulunmaktadır. Bu bilgilerin eksik veya yanlış olması halinde ürünlerin geç teslim edilmesi başta olmak üzere birçok sıkıntıyla karşılaşılma ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi olumsuz durumları en baştan önlemek için Globelink Ünimar’ın da öncüleri arasında bulunduğu denizyolu taşımacılığı firmaları ile görüşerek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Gönderinizin nerede olduğu, hangi araçlarla taşındığı, ne zaman teslim edileceği gibi konuları yakından takip etmenize imkan sağlayan Globelink Ünimar, sunduğu entegre lojistik hizmetleriyle ürünlerinizi istediğiniz her noktaya güvenle teslim etmenizi sağlar.

En Uygun Navlun ile Taşıyın

Denizyolu taşımacılığı fiyatları birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Bu faktörler arasında ürün özellikleri, yükleme limanı, varış limanı, taşıma süresi gibi bilgiler yer almaktadır. Denizyolu taşımacılığında navlun fiyatlarını etkileyen özellikler arasında tercih edilecek taşıma yöntemi de yer almaktadır. Navlun hesaplama süreci FCL (komple konteyner), LCL (parsiyel) taşımacılık veya Ro-Ro gibi taşıma seçeneklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tüm taşımacılık türlerinde en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan Globelink Ünimar, alanındaki uzman kadrosu ve operasyonel ekibi ile ihtiyaçlarınızı analiz ederek en uygun navlun ile taşıma sürecinizi gerçekleştirmektedir.

Ürünlerinizi En Uygun Koşullarda Taşıyın

Ürünlerin teslimat noktasına güvenli bir şekilde ulaşması için en uygun koşullarda istiflenmesi ve ürün özelliklerine en uygun taşıma kabının seçilmesi gereklidir. Örneğin bozulabilir ürün sınıfında yer alan ürünler için iklimlendirme özelliğine sahip konteynerlerin kullanımı tercih edilmelidir. Kırılabilir özelliğe sahip hassas yükler birbirlerine temas etmeyecek şekilde istiflenmelidir. Kırılma riski bulunan ürünlerin etiketlenmesi ve bilgilendirmesi yapılmalı ve paketlerin üzerine başka bir paket koyulmamalıdır. Yükleme ve boşaltma esnasında dikkat edilmesi gereken kurallara ve prosedürlere mutlaka uyulmalıdır.

Koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla deniz taşımacılığı şirketleri arasında önemli bir paydaş olan Globelink Ünimar, sizler için tüm bu esasları göz önünde bulundurarak en kaliteli hizmeti almanızı sağlar, ürünleri istediğiniz her noktaya güvenle ulaştırır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız Denizyolu Taşımacılığı sayfamızı ziyaret edebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence